Fungují solární panely v noci?

9. decembra 2024

Protože solární panely vyžadují sluneční světlo pro výrobu elektřiny, jednoduchá odpověď je ne, v noci nefungují. Většina nejasností o solárních panelech a výrobě elektřiny v noci souvisí s uskladněním solární energie a používáním záložního zdroje energie během noci.

Vyrábějí solární panely energii i v noci?

Podobně jako solární panely nedosahují maximální účinnosti za zamračených podmínek, v noci energii neprodukují, protože nemohou absorbovat žádné sluneční světlo. Solární panely tvrdě pracují po celý den až do západu slunce, aby zajistily dostatek elektřiny pro napájení vašeho domova během dne i noci. Fotovoltaické (FV) články ve vašich panelech však potřebují sluneční světlo k výrobě této energie.

Když tedy slunce zapadne, je čas využít veškerou přebytečnou energii, kterou váš systém během dne vyprodukoval. Tato energie je dostupná prostřednictvím solární baterie. V noci mohou fotovoltaické panely absorbovat světelnou energii z jiných zdrojů (např. měsíce nebo pouličního osvětlení), ale výkon je v tomto případě velmi nízký a obvykle nestačí ani na napájení elektrického zařízení, natož celého domu.

Použití solárního osvětlení Dalším způsobem, jak napájet váš domov v noci, je využití solárních světelných senzorů, které poskytují minimum světla i během noci. Solární osvětlení funguje na jednoduchém principu solární baterie.

Ukládání solární energie do baterie

Solární baterie vám umožňují přístup k elektřině v noci, kdy je výroba energie solárními panely nečinná. Díky záložnímu napájení jsou solární panely udržitelným energetickým řešením. Energie uložená v solárních bateriích je dostupná kdykoli během dne. Nejvíce užitečné jsou však v noci, kdy maximálně využívají denní výrobu energie vašich panelů. Pokud vlastníte baterii, vaše solární panely ji naplní přebytečnou energií ze slunce, kterou váš dům nevyužívá na účely spotřeby v reálném čase.

Místo odesílání přebytečné elektřiny do sítě si ji tak můžete uložit na použití během deštivého dne – nebo v noci!

Čisté měření pro uchování energie i v noci

Většina poskytovatelů služeb nabízí programy čistého měření – virtuální baterie. Čisté měření je podobné spořicímu účtu, protože veškerá přebytečná energie, kterou nepoužíváte na napájení svého domova, se ukládá do sítě. Na oplátku vám váš poskytovatel elektřiny (REP) proplatí nebo nabídne solární kredity. Během noci tak můžete čerpat z energetických kreditů, které jste nasbírali, zatímco vaše solární panely pracovaly během dne. Většina majitelů solárních systémů má k dispozici dostatek kreditů, na které se v případě potřeby spoléhají. Připojení k síti je v podstatě sdílená forma ukládání solární energie. Ne všude je však tato možnost nabízena. Před přijetím jakýchkoli dlouhodobých rozhodnutí, jako je investice do systému solárních panelů nebo řešení na ukládání energie do baterií, byste si měli ověřit možnosti čistého měření ve vaší lokalitě. Jednoduše řečeno, čisté měření vám umožňuje uložit peněžní hodnotu přebytečné elektřiny vyrobené vašimi solárními panely do sítě, kterou můžete později použít ke snížení nebo úplnému odstranění svého účtu za elektřinu.

Většina majitelů solárních panelů připojuje svůj systém k síti, aby využila výhod čistého měření. Domácnosti však stále častěji instalují i baterie na ukládání energie.

Tato dvě řešení se však nevylučují – mohou fungovat společně! Svoji baterii můžete naprogramovat tak, aby čerpala elektřinu ze sítě až po úplném vybití baterie. Nebo ji můžete nakonfigurovat tak, aby fungovala současně. To vám umožní minimalizovat váš účet za elektřinu a maximalizovat vaši energetickou efektivitu.

Vyzkoušejte naši kalkulačku návratnosti solárních panelů a zjistěte, jaké řešení je pro vás nejlepší, nebo si vyžádejte cenovou nabídku solárních panelů na míru.