Co s přebytečnou solární energií nebo jak na přebytky?
Přebytek sluneční energie se stává stále větším problémem v solárním průmyslu, protože stále více domácností a firem instaluje solární panely, aby snížily svou závislost na distribučních sítích. Když systém solárních panelů generuje více elektřiny, než je v konkrétním čase zapotřebí, přebytečnou energii lze uložit do baterií pro pozdější použití. Pokud je však baterie již plně nabitá, nebo není-li nainstalována žádná baterie, přebytečná energie poteče zpět do sítě. V připadě povolených přetoků na střídači, může proudit přebytečná energie do sítě přetoky můžou být také zakázané (a energie do sítě neproudí).
Problém s přebytečnou sluneční energií je v tom, že může destabilizovat elektrickou síť, pokud je do systému dodáváno příliš mnoho ve stejnou dobu. Je to proto, že elektrická síť je navržena tak, aby zvládla určité množství elektřiny proudící v jednom směru najednou. Pokud příliš mnoho elektřiny proudí zpět do sítě, může to způsobit kolísání napětí a frekvence, což může poškodit zařízení a potenciálně způsobit výpadky proudu.
Aby se předešlo těmto problémům, některé země a veřejné služby zavedly politiky na regulaci množství přebytečné sluneční energie, která může být dodávána zpět do sítě. Například v některých regionech se od majitelů domů vyžaduje, aby měli se systémem solárních panelů nainstalovány zařízené nazývané "HDO" (hromadné dálkové ovládání). Slouží k tomu, že v případě nadbytečné dodávky do sítě a jejímu hrozícímu přetížení se po síti vyšle signál který toto zařízení zaznamená a odstaví od sítě fotovoltaické elektrárny na daném území.
Nejefektivnější řešení přebytků sluneční energie
Jedním ze způsobů, jak využít přebytečnou sluneční energii, je uskladnit ji v bateriích pro pozdější použití, když nesvítí slunce, například v noci nebo během zamračených dnů. S vývojem efektivnějších a cenově dostupnějších technologií baterií se to stává stále běžnějším. Majitelé domů a firem si mohou nainstalovat bateriové úložné systémy, které jim mohou pomoci stát se energeticky nezávislejšími a snížit jejich závislost na síti.
V některých zemích je podmínkou instalace a spuštění fotovoltaické elektrárny baterie, která je její součástí.
Dalším způsobem využití přebytečné sluneční energie je její prodej zpět do sítě. V některých zemích, jako je Německo a Španělsko, mohou majitelé domů a podniky dodávat svou přebytečnou sluneční energii do sítě a dostávat za ni kompenzaci. Toto se nazývá čisté měření nebo výkupní ceny a může to být pobídka pro lidi, aby investovali do solárních systémů.
U nás se to vztahuje na právnické osoby, které prodávají elektřinu do sítě za minimální ceny, které vždy den předem určí organizátor krátkodobého trhu s elektřinou. Nacházejí se tam přesně určené ceny, za kolik se bude během dne a ve které hodině vykupovat 1MW vyrobené energie.
Možné je však využít i služby virtuální baterie, kdy si zákazník přebytečnou energii ukládá na svůj účet vedený u jeho distribuční společnosti a poté takto „uloženou“ energii čerpá zpět (zákazník platí pouze distribuční poplatky, nikoli za silovou složku elektrické energie). Virtuální baterie, na rozdíl od fyzicky instalované baterie představuje jen službu od dodavatele energie a neplní záložní funkci během výpadku.
Efektivním řešením pro přebytečnou sluneční energii je také záměrné omezení výkonu systému solárních panelů v době nadměrné produkce. Tento přístup se často používá v oblastech s vysokou sluneční penetrací, kde síť již zpracovává velké množství sluneční energie. Případně lze přebytečnou sluneční energii přesměrovat na jiné účely, než je ohřev vody nebo klimatizace, pomocí systémů řízení energie.
A nakonec je zde možnost ukládání přebytků do vody a tedy spotřebování nadbytečné energie přímo v rámci domácnosti k ohřevu užitkové vody. Tento způsob může přinést největší úspory hlavně pro zákazníky, kteří k ohřevu používají elektrickou energii.
Ecoprodukt nabízí na vlastních předpřipravených sestavách i systémech instalovaných s technologii Victron možnost automatického posílání přebytečné energie na samostatný výstup určený primárně pro tuto funkci.
Pracujeme však také na zařazení produktů od obchodního partnera Loxone, které jsou určeny pro výstavbu inteligentní elektroinstalace. Tento systém v základní formě dovolí našim zákazníkům, aby se nadbytečná energie využila především v rámci domácnosti a na místech, která si zákazník sám určí.
Budoucnost využívání přebytečné solární energie
Jelikož se solární energie stává stále rozšířenější, je pravděpodobné, že se budou nadále vyvíjet i další nová řešení pro řešení nadměrné energie. Jedním slibným řešením je použití „inteligentních sítí“, které dokážou automaticky vyvážit nabídku a poptávku po elektřině v reálném čase. Tyto sítě by používaly pokročilé algoritmy a senzory pro úpravu toku elektřiny na základě faktorů, jako je počasí, denní doba a poptávka po energii.
Přebytečnou sluneční energii lze navíc využít k pohonu elektrických vozidel (EV). EV jsou stále populárnější a poptávka po nabíjecích stanicích stoupá. Některé společnosti zkoumají využití solárních nabíjecích stanic pro elektromobily, které by umožnily nabíjení elektromobilů obnovitelnou energií. Například v roce 2020 společnost Enel X nainstalovala v Itálii nabíjecí stanice pro elektromobily na solární pohon, které jsou napájeny solárními přístřeškami.
Další formou finančního zisku je tzn. Peak shaving, kdy se energie z takových úložišť spotřebovává v momentě kdy například. daný podnik zapíná zařízení s vysokým odběrem a na krátkou dobu překračuje Max. kapacitu povoleného odběru ze sítě. Toto se začíná stále více využívat hlavně na místech, kde se staví nabíjecí stanice na elektromobily.
Celkově existuje mnoho způsobů, jak využít přebytečnou sluneční energii a s pokračujícím růstem solární energie se možnosti jen zvětšují.