Ecoprodukt v pořadu Postav dom, zasaď strom!

10. decembra 2024

Postav dům, zasaď strom! - pořad RTVS, který přináší českým divákům zajímavé a kreativní tipy ohledně bydlení či zahrady, se tentokrát ponořil do tématu solární energie společně s Ecoproduktem a přinesl odpovědi na časté otázky všech, kteří zvažují instalaci fotovoltaiky na chatu.

V této epizodě jsme se zaměřili na klíčová témata, která jsou před montáží fotovoltaiky skutečně nezbytná, a zároveň jsme přinesli nové zajímavé informace. V dnešní době je již elektrické připojení vyžadováno i na těch nejodlehlejších místech, jako například romantická chata v přírodě. Jakým způsobem je tedy nejlepší řešit zásobování energií i bez připojení k elektrické síti?

Z čeho se skládá fotovoltaický systém na chatu

  1. Hlavní součástí je fotovoltaický panel. Panel musí být instalován na střechu s vhodným sklonem, osvětlením a bez stínění okolními stromy nebo budovami. 
  2. Stejně důležitou součástí je baterie. Pokud zapojujeme fotovoltaický systém bez připojení k síti, hovoříme o tzv. ostrovním systému. Vyrobená energie se v tomto případě ukládá do baterie. Baterie zůstává na jednom místě a nepřetržitě se dobíjí. 
  3. Měnič, regulátor, jištění - zajišťují napájení spotřebičů, přeměnu energie a její efektivní využití.

Kolik solárních panelů budu potřebovat?

Počet panelů závisí na požadavcích. Kolik spotřebičů chcete napájet, jak často a v jakém ročním období budete na chatě trávit čas.

Například v období od jara do podzimu, pro standardní využití zařízení, jako je lednička, světla, rádio, dobíjení telefonu/notebooku na víkend, postačí jeden panel. 

Pokud budete chtít přidat další zařízení, jako je například čerpadlo na vodu, je potřeba zjistit jeho výkon, jaký měnič je potřeba použít, a podle toho přizpůsobit počet panelů.

Jak zjistím, že je moje baterie nabitá?

V dnešní době je velmi populární možnost vzdáleného monitorování přes aplikaci, kde je možné vidět, v jakém stavu se nabíjení nachází. Další možností je spárování telefonu s regulátorem nabíjení.

Je možná i svépomocná instalace fotovoltaiky na chatu?

Jako odborníci na fotovoltaiku s více než desetiletou zkušeností na trhu určitě doporučujeme vyhledat odborníka s potřebnou certifikací. Naše fotovoltaické systémy jsou však navrženy tak, že je možná i svépomocná instalace. K zapojení bude potřeba pouze elektrikář s certifikací §22. Další možností je objednání firmy na kompletní dodání s lokálním elektrikářem.

Je možné fotovoltaiku namontovat kdekoli?

Před instalací fotovoltaického zařízení je určitě nutné konzultovat s odborníky vaše očekávání a sluneční potenciál dané lokality.

Jaká je životnost fotovoltaického systému?

Solární panel má standardní životnost 12-15 let na produkt a záruku na výkon. Výrobci zaručují, že i po 25 letech bude panel schopen udržet 80 % výkonu. 

Další velmi důležitou součástí ostrovního solárního systému je baterie. V tomto případě využíváme olověné baterie, které mají životnost 500-600 cyklů, což při víkendovém používání vydrží roky. 

Pokud však jde o dlouhodobé denní používání, není to nejlepší řešení a přicházejí do hry jiné technologie. V tomto případě je vhodnějším řešením lithium. Lithiové baterie mají životnost 6000 cyklů.

Jaké je ideální místo pro fotovoltaiku?

Je důležité vědět, která část je nejvíce osvětlena, a samozřejmě zvážit, kde fotovoltaiku potřebujete. Jak jsme již ukázali, v dnešní době je možné díky solární energii přivést elektřinu kamkoli.