Ecoprodukt v pořadu Postav dom, zasaď strom!

10. decembra 2024

Známá relace slovenské televizní stanice RTVS o tom, jak využít zajímavé a kreativní tipy a zkrášlit bydlení či zahradu se tentokrát ponořila do tematiky solární energie spolu s Ecoproduktem a přinesla odpovědi na časté otázky všech, kteří si pohrávají s myšlenkou fotovoltaiky. Postav dom, zasaď strom už léta díky profesionálním zahradníkům, zahradním architektům, chovatelům, bytovým architektům, designérům či stavařům pomáhá slovenským divákům získat inovativní a originální nápady týkající se domácností, chalup a zahrad a přináší rady a inspiraci v reportážích.

V této epizodě jsme se podívali na fotovoltaiku na rodinném domě. Odpovídali jsme si klíčová témata, o kterých bychom měli určitě přemýšlet před samotnou instalací fotovoltaiky. Na závěr jsme se zeptali přímo vlastníků rodinného domu na jejich dosavadní zkušenost a ukázali jsme si možnost ovládání fotovoltaiky v mobilní aplikaci.

Jaké jsou hlavní důvody, které nás vedou k přechodu na solární energii?

  1. Hlavním cílem je energetická nezávislost, záloha energie a soběstačnost – vybíráme bateriové systémy, kdy i během výpadku energie nedojde ke ztrátě připojení. Energie se akumuluje do baterie a jakmile dojde k výpadku, napájíme z ní energii dále.
  2. Hlavním cílem je ušetřit, snížit účty za elektřinu, být připraven na změny cen energií v budoucnosti.

Čím více solárních panelů, tím více spotřebičů můžu zapojit?

V podstatě ano. Větší množství panelů nám dokáže zajistit vyšší výkon a my rozhodujeme o tom, jak vyrobenou energii využijeme.

Je důležité solární panely správně uložit na střechu?

Ano, umístění solárních panelů a jejich orientace na střeše je velmi důležité. Ideální je je umístit na jih (příp. jihozápad/ jihovýchod). Při 45° sklonu vyrobíme nejvíce energie v zimě, při menším sklonu naopak v létě. Potřebné je vyvarovat se směřování na sever a překážkám, které by střechu zastínily (i jeden panel dokáže způsobit problematickou výrobu energie).

Co když máme nadbytek energie?

V takovém případě máme několik řešení:

  • Uložit energii do baterií
  • Přesměrovat energii do spotřebičů
  • Využití zařízení jako: tepelné čerpadlo, nabíjení elektromobilů, klimatizace apod.
  • Odeslání přebytků zpět do sítě

Kdo může fotovoltiku namontovat?

K instalaci fotovoltaických zařízení je třeba mít povolení - elektrikářské osvědčení, oficiální osvědčení od ministerstva hospodářství o instalaci fotovoltaických zařízení.