Jaká je životnost fotovoltaického systému

9. decembra 2024

Majitelé domů a firem se v současnosti stále více zajímají o udržitelnější životní styl. Přechod na solární energii je nejlepší způsob, jak přejít na čistou, udržitelnou energii a zároveň dramaticky snížit měsíční účty za energie – nebo je dokonce zcela odstranit! Aby byl potenciál solárních panelů maximálně využit, je důležité pochopit jejich průměrnou životnost.

Po návratnosti se často diskutuje také téma životnosti fotovoltaiky. Nejčastější obavou zákazníků je životnost celého fotovoltaického systému oproti jeho návratnosti. Nikdo nechce investovat peníze do systému, který by vyžadoval další finanční náklady již po několika letech. Není možné jednoznačně říci, že konkrétní systém vydrží přesně X let. Fotovoltaický systém je ve své podstatě sestava komponentů, které mají rozdílnou životnost.

Životnost solárních panelů

Solární panely, které standardně využíváme pro naše realizace, mají životnost až přes 40 let. Je však třeba zmínit, že kromě samotné životnosti panelu hraje roli i zachování výkonu. Každý solární panel postupně ztrácí svůj výkon.

Tato degradace výkonu je zcela normální jev. Technologie výroby panelů však pokročila natolik, že se v současné době setkáváme s degradací na úrovni 0,4 % výkonu ročně. Samotní výrobci nabízejí záruku na zachování svého výkonu.

Obvykle se jedná o zachování 80 až 90 % svého výkonu po dobu 25 let, což naznačuje, že tohoto jevu přirozené degradace se není třeba obávat. Tuto záruku samozřejmě poskytujeme i my.

Faktory ovlivňující účinnost a výkon solárních panelů

Samotná montáž panelů

Pokud svěříte montáž nezkušené firmě, životnost může být velmi krátká. V důsledku použití nesprávného uchycení ke konstrukci může panel prasknout již při montáži nebo krátce poté. Solární panel je právě komponent, který má ze všech komponentů nejdelší životnost.

Nadměrné teplo

Je třeba vzít v úvahu, že v letních dnech se na panelech zvyšuje teplota. Toto samozřejmě ovlivnit nemůžeme a zároveň jsou panely navrženy pro běžné letní teploty. Při instalaci je však nutné zajistit, aby rozvržení a uchycení panelů umožnilo co nejlepší možné proudění vzduchu mezi panely.

Mechanické vlivy

Životnost mohou negativně ovlivnit i fyzikální vlivy, jako jsou živelné pohromy či krupobití. Dobrou zprávou je, že panely jsou standardně navrženy tak, aby odolaly zátěži krupobitím o velikosti 25 mm a rychlosti nárazu na panel 23 m/s.

Vyžadují solární panely údržbu?

Aby byl zachován co nejvyšší výkon panelů, doporučujeme jejich čištění každých několik let. Jako další krok bychom doporučili nechat odborníkem zkontrolovat solární panely pomocí termovize. Termovize by mohla odhalit počínající problém v případě, že by některý z panelů začal selhávat.

Životnost baterií

U systémů obsahujících baterii se často řeší otázka její životnosti. Opět platí, že samotná životnost baterie může dosahovat více než 10 let.

Životnost baterie však můžeme ovlivnit více než životnost solárních panelů. O kvalitě baterie napovídá také prodloužená záruka. Tu poskytne pouze výrobce, který svému produktu skutečně věří. Například naše špičkové baterie Pylontech nabízejí záruku 10 let, konkrétně 7 let automaticky při nákupu + 3 roky po registraci.

Co ovlivňuje životnost baterie?

Kompatibilita baterie

Zkušení prodejci fotovoltaiky vždy při návrhu systému zohledňují technické možnosti baterie ve vztahu k ostatním komponentům systému. Každá baterie má kromě své kapacity také další parametry, jako je doporučený a maximální nabíjecí a vybíjecí proud. Pokud budeme baterii přetěžovat, nemusí se "dožít" ani jednoho roku. Tímto problémem nejčastěji trpí olověné baterie. U lithiových baterií je rozsah nabíjecího a vybíjecího proudu výrazně širší a jejich náchylnost k poškození je menší.

Kvalita baterie

Každá baterie má za sebou výrobní technologii spolu s určitými požadavky na kvalitu. U baterií se vyplatí vsadit na ověřené výrobce, kteří poskytují rozšířenou záruku na své produkty. Olověné baterie jsou cenově dostupné, ale jejich životnost je výrazně kratší ve srovnání s modernější technologií LiFePO.

Využívání baterie

Stejně jako u solárních panelů, i u baterií dochází při používání k degradaci a poklesu kapacity. Tento jev znáte i ze svých mobilních telefonů. Jde o přirozený stav, který lze zpomalit správným návrhem systému tak, aby se baterie nevybíjela do nuly. Výrobci obvykle uvádějí, kolik nabíjecích a vybíjecích cyklů dokáže baterie absolvovat při zachování určité kapacity.

Životnost měničů a regulátorů

Měnič a regulátor jsou dalšími klíčovými komponenty solárního systému. Platí, že musí být instalovány v systému, kde nebudou přetěžovány výkonem solárních panelů. Síťový měnič je v podstatě zařízení, které při správném návrhu a zapojení dokáže fungovat dlouhá léta bez problémů. Důkazem jsou záruky výrobců, například Solax - 10 let, Goodwe - 5 let.

Obecně můžeme říci, že nejvíce životnost celého systému ovlivňuje výběr kvalitních komponentů. Dále záleží na odborné instalaci a určitou roli hraje také údržba. Pokud zvažujete návratnost síťového systému v rozmezí 4–6 let, můžete být klidní, protože životnost systému výrazně překračuje toto období a v dalších letech vám systém ušetří značné náklady. U hybridních nebo ostrovních systémů můžeme rovněž říci, že provoz solárního systému není krátkodobou záležitostí. Pokud bychom to měli shrnout jednou větou, životnost solárního systému můžete do značné míry ovlivnit již při jeho výběru. Správnou volbou firmy pro realizaci fotovoltaiky si zajistíte spolehlivý systém s dlouhou životností a bezproblémovým servisem.