Jak přizpůsobit spotřebiče na solární energii

10. decembra 2024

otovoltaické panely se nejčastěji instalují na střechách domů. Avšak mnozí lidé si neuvědomují, že k dosažení maximální efektivity jejich fotovoltaické elektrárny musí do určité míry přizpůsobit i své chování jako spotřebitele elektrické energie. Tímto jednoduchým krokem se zvýší energetická účinnost jejich elektrárny a v neposlední řadě sníží spotřeba elektrické energie.

Jak maximalizovat efektivitu solární energie 

Základní myšlenkou je přeměna sluneční energie na elektrickou energii, která je pak dodávána do spotřebiče. Tento proces konverze však může být složitý a vyžaduje různé komponenty. Mezi ně patří: Fotovoltaický článek Fotovoltaický článek je v podstatě solární panel, který běžně vidíme na střechách budov a je schopen zachytávat sluneční energii. V tomto článku probíhá přeměna sluneční energie na elektrickou energii. Energie přicházející ze slunce vytváří v buňce potenciální rozdíl, který následně vytváří napětí a proud. Solární panely na rodinný dům 

Baterie 

Fotovoltaické systémy mohou energii vytvářet, ale nedokážou ji akumulovat. To znamená, že napájejí spotřebiče jen tehdy, jsou-li panely vystaveny slunečnímu záření. Co se tedy stane, když slunce zapadne? Při absenci slunečního světla se energie dodává z baterie připojené k solárnímu panelu. To umožňuje funkčnost spotřebičů i v noci. Solární baterie 

Regulátor nabíjení 

Regulátor nabíjení hraje v procesu konverze dvě velmi důležité úlohy. Za prvé, stabilizuje výstup ze solárních panelů tím, že eliminuje kolísání slunečního záření. A za druhé, zajistí vypnutí vstupu do baterie, když jsou baterie plné (vytváří ideální poměr mezi proudem a napětím, které přeměňuje z panelů na baterii nebo měnič). Regulátory nabíjení 

Měnič napětí 

Velkým problémem, který vzniká při sluneční energii, je přeměna stejnosměrného proudu na střídavý. K této přeměně musí dojít, protože proud tekoucí z fotovoltaických panelů je stejnosměrný, zatímco spotřebiče potřebují ke své činnosti střídavý proud. Střídavý proud tedy bude spotřebičem dodávat invertor – měnič nebo střídač připojený k bateriím i regulátoru nabíjení. Měniče napětí Měniče mají určitý limit pro množství výkonu, které dokáží dodat.

Kolik solárních panelů potřebuji k provozu svých spotřebičů?

 Počet solárních panelů přítomných v solárním systému může záviset na počtu spotřebičů, které se nacházejí v domácnosti, a na trvání slunečního záření, kterému jsou panely v daný den vystaveny. Kromě toho bude muset majitel domu zvážit také náklady na montáž fotovoltaiky a plochu, která je pro solární panely k dispozici.

Obecně je většina solárních panelů schopna vyprodukovat 300 wattů energie za hodinu. Spotřebič, který potřebuje stejný výkon, aby fungoval hodinu, bude potřebovat pouze jeden solární panel. Tímto způsobem bude zapotřebí určit, kolik každý spotřebič potřebuje na jednu hodinu provozu. 

 Která zařízení mohou fungovat na solární energii? 

Existuje několik zařízení, malých i velkých, která mohou fungovat na solární energii. Patří sem zařízení jako: Svítidla Televizory Notebooky a počítače Mikrovlnky A další menší zařízení, jako jsou topinkovače a další. Napájení přes solární energii pro spotřebiče, jako jsou chladničky, pračky a klimatizace, může být komplikovanější, protože tato zařízení vyžadují více energie, ale i to je možné.

TIP: Odstraňte zařízení s vysokou spotřebou elektřiny

Dejte si pozor na spotřebiče, které spotřebovávají energii, i když jsou „vypnuty“. Jsou to například počítače, routery, audio systémy a kabelové nebo satelitní set-top boxy. Nejlepší způsob, jak eliminovat vliv těchto zařízení, je odpojit je, když se nepoužívají.

Výpočet spotřeby energie 

Rozhodování o počtu solárních panelů, které je třeba nainstalovat, závisí ve velké míře na množství energie spotřebované při provozu všech spotřebičů v domácnosti. Proto je třeba tuto spotřebu vypočítat za týden a následně počet solárních panelů schopných tuto potřebu zajistit. 

 Využití vyrobené energie 

Hlavním záměrem domácí solární elektrárny by mělo být přímé využití vyrobeného elektrického proudu ve vlastní domácnosti. Proto je často instalován tzv. on-grid fotovoltaický systém, který je připojen k veřejné distribuční síti. Pokud je výkon fotovoltaických panelů dostatečný, spotřebiče v domácnosti jsou napájeny solární elektrárnou. V případě poklesu výkonu solární elektrárny v důsledku nepříznivého počasí se spotřebiče mohou napájet z veřejné sítě. Vyrobenou elektřinu můžete dokonce uskladnit pro pozdější využití. ČEZ (České energetické závody) přináší praktické řešení ve formě virtuální baterie. Přebytek elektřiny, který se vyrobí během dne, si můžete uložit do této virtuální baterie pro budoucí použití. V době, kdy budete skutečně potřebovat elektřinu, vám ČEZ vrátí tuto uloženou energii. Jakmile vaše spotřeba přesáhne produkci fotovoltaického systému, využijete nejprve energii z virtuální baterie. Tímto způsobem, využitím této virtuální baterie pro výrobu a skladování energie, můžete dosáhnout až 40% úspory nákladů na elektřinu.

TIP: Automatizace spotřeby energie 

Dalším způsobem, jak přizpůsobit domácí spotřebiče na fotovoltiku, je využití automatizace. Můžete použít inteligentní zásuvky, které umožňují nastavit časování nebo vytvářet pravidla pro zapínání a vypínání spotřebičů. Například, můžete nastavit automatické vypnutí některých spotřebičů po určité době nečinnosti nebo jejich zapnutí, když je k dispozici dostatek slunečního světla. Tímto způsobem můžete optimalizovat využití fotovoltaiky a minimalizovat zbytečné spotřeby energie.