Fotovoltaický slovník
Ceny energií stoupají a kdo může, snaží se najít řešení, jak nejlépe a nejrychleji ušetřit, a to samozřejmě, aniž by musel vypínat topení a omezit energetický výdej domácnosti. Jako ideální řešení se tak nabízí instalace fotovoltaiky. Čerpání energie ze slunečního záření zažívá v poslední době velkou popularitu. Jak se ale nejlépe zorientovat v nabídce trhu solárních systémů a co je právě pro vaše potřeby tím nejlepším řešením? Pojďme si projít termíny, se kterými se v rámci fotovoltaiky setkáte.
A
AGM baterie - typ olověné VRLA baterie (valve regulated lead acid), ve které je elektrolyt, a tedy se baterie hodí do interiérového použití, jelikož nevypouští výpary. Jinak řečeno, je to bezúdržbová baterie.
B
Bateriové uložiště - u off grid a hybridních systémů je baterie nutná, protože měniče vyžadují batt za náběh, a také k nastavení systémového napětí.
Baterie má následující použití:
ukládání přebytečné energie, kterou můžete později spotřebovat
použití jako UPS (záloha) při výpadku sítě, pokud to systém dovoluje
Při zřízení bateriového úložiště systém ztrácí návratnost.
Bezúdržbová baterie - nevyžaduje kontrolu elektrolytu, jedná se o olověnou baterii.
C
Centrála / Agregát - zařízení které obvykle přeměňuje tuhé palivo na elektrickou energii. Toto zařízení se často využívá na chatách nebo v karavanech jako podpora pro ostrovní/hybridní FV systémy, v případě, že je Vaše spotřeba větší než dokáže systém vyrobit.
D
DS - distribuční síť
DI - Váš poskytovatel elektrické energie. Systém zapojený paralelně k distribuční síti spadá pod nutnost legalizace u správce distribuční sítě. Nutnost zlegalizovat a předat dokumenty je popsána v podmínkách u jednotlivých distributorů.
DC/AC - Direct current (stejnosměrný proud) & Alternating current (střídavý proud)
DC - stejnosměrný proud, který je generován solárním panelem a baterií
AC - střídavý proud, který se nachází za měničem (standardně 230V 1F, nebo 400V 3F)
Dimenzování FV systému - na míru navržený systém přímo pro uživatele FVE, na základě požadavků zákazníka
Dotace - státní dotace, která se může uplatnit i při FVE, přičemž výše dotace závisí na výkonu fotovoltaických panelů.
E
Edimo - název produktových sestav pod záštitou Ecoproduktu v regionu DACH (Rakousko, Německo, Švýcarsko)-
Elektrická síť – napájecí síť; soubor připojených jednotek přenosové sítě a/nebo elektrické rozvodné sítě.
Elektroměr – přístroj, který měří množství elektřiny dodané uživateli dodavatelem elektřiny. Při připojování FV se mění klasický domovní elektroměr za čtyřkvadrantní elektroměr, který měří spotřebu v domácnosti a také výrobu FV. Elektroměr může vyměnit jedině Váš distributor elektrické energie.
EPS - emergency power source. Některé systémy nedisponují systémem UPS ale systémem EPS. Jedná se o systém dodávání energie při výpadku síti. Oproti UPS se liší tím, že nenabíhá okamžitě, ale až po určité době. Primárně se používá pro bezpečnostní osvětlení.
F
Fotovoltaická elektrárna /fotovoltaický systém - zařízení pro přeměnu slunečního záření na elektřinu. Nejčastěji se jedná o sestavu panelů, regulátoru, měniče a baterií.
Fotovoltaika – jde o technologii pro přeměnu přímého slunečního záření na elektrickou energii za pomoci FV panelů.
FV - fotovoltaika
FVE - fotovoltaická elektrárna
FVS - fotovoltaický systém
Fáze v elektrické soustavě - v elektroinstalačních projektech se označují pod pojmem L1, L2 L3. Většinou jedna fáze představuje 230V AC a 3-fázové zapojení představuje 400V AC. Jedná se o nebezpečné napětí, které může způsobit újmu na zdraví a zásah do těchto zařízení může provádět pouze osoba osvědčená certifikátem.
G
Galvanicky oddělené – elektrické obvody, které navzájem sdílejí jen několik společných signálů je někdy třeba elektricky (galvanicky) oddělit. Většinou se používají ve zdrojích při přeměně 230V, AC na 12V, DC nebo při připojování FV systému, který vyžaduje možnost být oddělen od veřejné sítě.
H
Hybridní solární systémy - tyto systémy se využívají zejména tam, kde je potřebný jejich provoz během celého roku a také aby systém dodával energii do sítě i v případě výpadku. To znamená, že systém bude obsahovat bateriové úložiště, které slouží při výpadku sítě jako UPSka/záložní zdroj a tato možnost přidává hybridním systémům schopnost být nezávislý na síti. Bohužel má to i své nevýhody, jelikož cena lithiových baterií se pohybuje od 35 000 kč a při škálování kapacity se i samotná cena za baterie zvyšuje.
I
Invertor/ Měnič - zařízení používané v solárních elektrárnách pro přeměnu stejnosměrného proudu (DC) produkovaného solárními panely na střídavý proud (AC), který používáme v domácnosti pro napájení spotřebičů (vysavač, televizor, pračka apod.).
Izolace - používá se z bezpečnostního hlediska v závislosti na elektrotechnických normách. Zabraňuje zkratu / nechtěnému vodivému spoji dvou na sobě nezávislých vodičů.
Jištění - slouží k ochraně zařízení. Jištění je použito jak v AC, tak v DC sítích.
J
Jednotarifní položka (JT) – trvá každý den od 00:00 do 24:00.
K
Kalkulace spotřeby - postup rozpočítání prodané elektřiny podle spotřeby v kalkulačním období s uplatněním příslušných tarifních položek.
Kalkulační prvky – komponenty tarifního systému, na základě kterých se počítají ceny elektřiny, tzn. služby energetických činností prováděných jako veřejné služby pro různé energetické subjekty, tzn. odběratelů v závislosti na druhu, výkonu, kvalitě a dalších prvcích dodávané energie.
kW (kilowatt, 1 kW = 1000 W) – jednotka měření výkonu. Všechna elektrická zařízení mají definovaný výkon, který je potřebný k jejich použití, například vysavač o výkonu 1600 W spotřebuje pro práci 1,6 kW výkonu).
kWh (kilowatthodina) – spotřeba elektrické energie v domácnosti se vyjadřuje v kilowatthodinách (kWh) a vztahuje se na spotřebu energie za určité časové období. Konečná spotřeba elektřiny se měří v kilowatthodinách a cena energie je definována také pojmem kilowatthodina.
L
Li-ion / Lithium-ion - baterie, která má delší výdrž na jedno nabití oproti LiFePO baterii. Tedy je vhodnější pro delší skladování energie.
LiFePO - Lithium-železo-fosfátový akumulátor. Technologie LiFePO je odolná vůči tepelným únikům a zaručuje maximální bezpečnost při provozu. Tyto baterie se vyznačují jejich vysokou cyklickou životností při hlubokém vybíjení. Bohužel jejich nevyhodou je jejich poměrně vyšší cena a jejich náchylnost k okolním teplotám.
Legalizace - je proces přihlášení Vaší FVE u distributora. V případě, že je systém paralelně připojen na síť, tak je legalizace nutná. V případě napojení FVE paralelně na síť ale bez zlegalizování systému Vám distributor může udělit pokutu.
Lokální zdroj – elektrárna vedená na právnickou osobu, přičemž výkon lokálního zdroje se může pohybovat v řadách desítek kilowatů.
M
Jmenovitý výkon – je výkon, na který je elektrické zařízení dimenzováno tak, aby se s ním mohlo trvale pracovat, tedy mohlo být stále zatíženo.
MPPT Regulátor - Maximum power point tracking, je o 30% účinnější oproti PWM regulátorům. MPPT regulátor nesřezává napětí z panelu, ale konvertuje jej na napětí odpovídajícímu systémovému napětí.
Modifikovaný sinus - liší se od klasického sinu tím, že má nelineární formu v porovnání s klasickým sinusem, který je lineární. To znamená, že změna amplitudy modifikovaného sinu není plynulá, ale skoková. Tento signál se skládá z vlny sinu a následného oříznutí vrcholů signálu. Nevhodný pro napájení indukčních nebo ohmických spotřebičů (ruční nářadí - bruska, vrtačka, hoblovačka, cirkulář, motory, ohřívače, čerpadla,....).
N
Náběhový výkon – platí většinou pro zařízení, která mají indukční zátěž a tedy jejich náběh dokáže být 7 až 10 násobek jejich výkonu. Například odběr čerpadla může být 250W, ale jeho náběhový proud dokáže být až 2000W a tudíž by jej 300W měnič nerozběhl.
Napětí naprázdno (Voc) - je napětí panelu v situaci bez zátěže. Tato hodnota je udávána značkou Voc. Voc v zimním období může vystoupit až o 20 % svého maxima. Proto při dimenzování regulátoru/MPPT vstupu počítáme součet napětí krát bezpečný koeficient 1,2.
Nízkonapěťové baterie - všechny baterie systémového napětí do 48V DC.
O
Off Grid (ostrovní systémy) - solární ostrovní systém je ideální řešení pro napájení menších elektrických spotřebičů jako chladnička, televizor nebo elektrické osvětlení. Můžete ji použít všude tam, kde není možnost připojení se do rozvodné sítě (chata, jachta, karavan)...
On-grid solární systém - o nejčastější využití solární energie resp. fotovoltaické elektrárny a způsob úspory nákladů za elektřinu v domácnosti. Takový On-grid systém zajistí napájení pro zapnuté spotřebiče v daném okamžiku a energie pro tyto spotřebiče nebude brána z rozvodné elektrické sítě, ale z fotovoltaických panelů. Tento systém fotovoltaické elektrárny je velmi rozšířený ve firmách, ale i u rodinných domů. Tento typ elektrárny je určen výhradně ke spolupráci s distribuční sítí a k snížení nákladů za elektřinu. Není vhodná pro ostrovní napájení.
Optimizér – zařízení umožňující maximální produkci elektřiny pro solární panely, které nelze umístit do ideální polohy pro nerovnosti střechy. Optimizéry jsou připevněny k zadní části každého solárního panelu a přeměňují jednotlivé panely na inteligentní moduly sledováním regulačního napětí před odesláním energie do měniče. Výkon je tak optimalizován pro každý jednotlivý panel solární elektrárny bez ohledu na orientaci směrem ke slunci, stín nebo i poškození jednoho nebo více panelů.
Olověné baterie – jsou nejčastější volbou typu baterie při ostrovních aplikacích.
P
Předpřipravené systémy - sestavená a předinstalovaná sada odborníky tak, aby poskytovala optimální výkon. Výkon panelů se udává v jednotkách Wp. Vy pak jednotlivé komponenty sami namontujete a připojíte. K jejich zapojení stačí pomoc lokálního elektrikáře. Montáž a připojení předpřipraveného fotovoltaického zařízení smí provést pouze osoba s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací v souladu s platnými předpisy a normami.
Projektant – autorizovaný elektroinženýr – navrhuje fotovoltaické solární elektrárny. Projektanti vytvářejí kompletní elektroprojektovou dokumentaci solární elektrárny, která obsahuje koncepční řešení a studie, koncepční návrh, hlavní projekt, realizační projekt, dokumentaci realizovaného stavu, nákladový list, studie a rozbory rentability projektu, měřící protokoly a napojení na síť.
PWM regulátor nabíjení - nejrozšířenější regulátor pro nabíjení z fotovoltaických článků. Poskytuje základní ochrany baterie a to proti zkratu, přetížení zátěže, úplnému vybití, proti přepólování. Pro dosažení optimálního nabíjecího napětí pro 12V baterie složený z 36 článků, panel na 24 V baterie ze 72 článků. Regulátor nabíjení PWM je dobrým a levným řešením pro malé systémy. PWM (Pulse Width Modulation) znamená pulzní šířková modulace.
Přebytky / Přetok - v případě, že FVE má větší výrobu než je spotřeba v domácnosti, tak vznikají přebytky. Přebytky umíme manažovat například tak, že je budeme posílat zpět distributorovi, nebo je zablokujeme, nebo je přesměrujeme. Bohužel přetokům nelze zabránit, jelikož při přesměrování nebo blokování vznikají technologické přetoky. Proto každý systém zapojený paralelně na síť je třeba legalizovat.
R
Revizní zpráva - je nutnost při legalizování, s revizní zprávou vždy jde i projektová dokumentace, kterou vystaví příslušný revizní technik po kontrole systému. Bez revizní zprávy a projektové dokumentace není možné legalizovat FVE u svého distributora elektrické energie.
S
Sinusoida - elektrická sinusoida je základní formou střídavého proudu nebo střídavého napětí, která se periodicky opakuje a je charakterizována sinusovou funkcí. Sinusoida popisuje periodické vlny, které se mění v závislosti na čase a mají sinusový tvar.
Solární článek (fotovoltaický článek) – je zařízení, ve kterém dochází k fotoelektrickému jevu, který se skládá ze dvou různě nabitých polovodičů, mezi kterými při působení světla vzniká elektřina. Solární články přeměňují sluneční energii na elektrickou energii a díky svým elektrickým vlastnostem produkují stejnosměrný proud (DC).
T
Toroidní cívka - nachází se v měničích napětí. Zajišťuje čistou sinusoidu, která je vhodná pro napájení točivých, indukčních a ohmických spotřebičů.
V
Výkon - míra práce vykonané za jednotku času nebo množství energie, které se přeměnilo z jedné formy na druhou během jedné sekundy.
Vysokonapěťové baterie - všechny baterie, které mají vyšší systémové napětí než 48V. Využívají se většinou u lokálních zdrojů nebo v rodinných domech pro uskladnění energie.
Virtuální baterie - poskytovaná služba Vašim distributorům elektrické energie, která slouží k uskladňování přebytečně vyrobené energie za pomoci FVE. Každá DS má svá vlastní pravidla o poskytování této služby, proto Vám doporučujeme prohlédnout si aktuální pravidla na jejich WEB stránkách.
W
Watt - jednotka výkonu udávaná u spotřebičů. Vypočítáme ji Volt x Amper. Jedná se o činnou složku.
Watt-peak (Wp) / (kWp, MWp…) – watt špičkového výkonu, jednotka používaná k označení jmenovitého výkonu fotovoltaických panelů a elektráren. Wp je veličina udávaná při testování v laboratorních podmínkách.