Bezpečnost solárního systému

6. decembra 2024

V souvislosti s rozvojem instalací fotovoltaiky jsme mohli v posledním období zaznamenat zvyšující se počet nehod, konkrétně požárů solárních panelů. Za poslední rok je to dokonce 4krát vyšší číslo než v předchozích letech.

V souvislosti s rozvojem instalací fotovoltaiky jsme mohli v posledním období zaznamenat zvyšující se počet nehod, konkrétně požárů solárních panelů. Za poslední rok je to dokonce 4krát vyšší číslo než v předchozích letech. Kromě toho, že přibývá více instalací fotovoltaiky, přibývá na trh i množství firem – zhotovitelů, kteří neváhají instalovat solární sestavy bez odborných znalostí. S rozšiřujícím se trhem zaznamenáváme bohužel i rostoucí nekvalitu. Z tohoto hlediska je dobré svěřit instalaci vašeho budoucího fotovoltaického systému do rukou ověřené firmy, která ručí za kvalitu a preciznost. Stejně jako u jiných témat, i k tomuto se společností šíří různé teorie, které nejsou vždy pravdivé. V následujících řádcích bychom chtěli uvést na pravou míru bezpečnost solárních panelů.

Co může způsobit požár fotovoltaiky a jak tomu předcházíme

1. Celková neodborná instalace

Ne každá firma, která dosud instalovala různá jiná zařízení, je schopná bezpečně nainstalovat fotovoltaický systém. Důsledkem bývají právě zmíněné nehody. Vybrat kvalitní firmu s profesionálním týmem prodejců, instalatérů, projektantů, revizních techniků a servisem je základ pro bezstarostné využívání fotovoltaiky. V našich instalačních týmech máme zkušené profesionály s dlouholetou praxí a elektrotechnickými certifikáty. 

Před příchodem k vám připravujeme všechny potřebné komponenty tak, aby výsledkem byla spolehlivá instalace.

2. Nesprávné umístění a uchycení solárních panelů

Fotovoltaické panely samy o sobě nezpůsobují požár. Požár způsobuje neodborná instalace, tedy lidský faktor. Solární panel není vyroben z hořlavého materiálu, ale hořlavý materiál se nachází pod samotným FV panelem. Může to být buď bitumenová krytina, fatrafol, dřevěné latování, dřevěné trámy, dřevěné krokve pod plechovou nebo taškovou krytinou a podobně. 

 Fotovoltaické panely by se nikdy neměly instalovat na doma vyrobené konstrukce, ale na kvalitní a certifikované konstrukce určené výhradně pro fotovoltaický průmysl. Na střechu, tedy do venkovního prostředí, je nejvhodnější použít hliník nebo nerez. Domácí konstrukce z železa pro instalaci FV panelů nedoporučujeme. Konstrukce ze dřeva jednoznačně odmítáme a snažíme se zákazníkům vysvětlit nesprávnost jejich rozhodnutí.

3. Poddimenzované nebo nekvalitní kabely a koncovky vedoucí od solárních panelů

Kabely, které vedou elektřinu z panelů směrem do domu, jsou namáhány teplem od slunečního záření a protékajícím proudem. V našich instalacích nepodceňujeme výběr správných průřezů a kvalitu kabelů. Používáme výhradně solární UV odolné kabely, které jsou pro tento účel určeny. 

 Solární panely mezi sebou propojujeme s ohledem na maximální zatížitelnost MC4 koncovek, to samé platí i pro MC4 slučovače. Při realizaci kabelových tras od fotovoltaických panelů do rozvaděčů vždy používáme UV odolné kabelové chráničky v maximální možné míře. Případně použijeme kabelové PVC trubky nebo PVC žlaby s UV odolným, samozhášivým a bezhalogenovým provedením.

4. Špatně připojené MC4 koncovky

Používáme pouze kvalitní, certifikované a léty ověřené MC4 koncovky. Vnitřní kovový kontakt koncovky MC4 musí být správně nakrimpovaný (nalisovaný) na solárním kabelu, jinak hrozí riziko vzniku zvýšeného přechodového odporu, jehož důsledkem vzniká nežádoucí zahřívání na koncovce právě kvůli špatnému spoji. 

 Velký důraz klademe také na dokonalé spojení MC4 koncovek. Samotná koncovka při zapadnutí do sebe vydá zvuk zacvaknutí, ale i přesto vždy silou a tahem testujeme kvalitu spojení dvou MC4 koncovek. MC4 koncovky nebo MC4 slučovače nikdy nenecháváme volně položené na střešní krytině. Vždy je upevňujeme na střešní konstrukci solárních panelů.

5. Nesprávné umístění FV technologie a bateriového úložiště

Nejvhodnějším místem pro umístění fotovoltaické technologie jsou jednoznačně technické místnosti. Místnost by měla sloužit výhradně k uložení technologie. Technická místnost musí být suchá a odvětrávaná. V okolí umístění fotovoltaické technologie nesmí být přítomné rozvody plynu, vody, topení a kanalizace. 

 Všechny tyto rozvody musí být umístěny v bezpečné vzdálenosti od technologie a elektrických rozvodů vašeho fotovoltaického zařízení. Problémem jsou také nezateplené podkroví. 

Ačkoliv se může zákazníkovi zdát toto místo vhodné pro umístění technologie, v důsledku nezatepleného prostoru může v místnosti v létě vznikat vysoká teplota, což vede k přehřívání a poškozování baterie i měniče. Všechny tyto a mnohé další detaily nám jsou známé, a proto instalujeme naše technologie pouze na místa, která jsou pro tento účel vhodná.

6. Podcenění revizní kontroly

Na každém systému se mohou vlivem různých faktorů časem vytvořit "slabší místa", což může vést k celkové havárii systému. I přes naši kvalitní instalaci doporučujeme nepodceňovat toto riziko a nechat si pravidelně zkontrolovat celý systém. 

 Po kompletním servisu vám vaše fotovoltaické zařízení zrevidujeme tzv. opakovanou prohlídkou a odbornou zkouškou pomocí revizního přístroje k tomu určeného. Při zjištění nedostatků vám tyto nedostatky, pokud je to možné, na místě odstraníme a vyhotovíme revizní zprávu, abyste měli důkaz o bezpečnosti vašeho fotovoltaického zařízení. Jelikož se jedná o vyhrazené elektrické zařízení, na které zčásti působí venkovní povětrnostní vlivy, platnost výchozí, stejně jako opakované (pravidelné) revizní zprávy, je 3 roky.

Nejčastější mýty v souvislosti s bezpečností solárního systému

1. Solární panely na střeše přitahují blesk Není pravda. 

Solární panely mohou být zasaženy bleskem, ale to neznamená, že je přitahují. Riziko zásahu bleskem je stejné s nainstalovanými panely jako i bez nich. V této souvislosti doporučujeme mít instalovaný hromosvod podle platných norem. 

 2. Solární panely přetěžují střechu 

Může i nemusí být pravda. V souvislosti s návrhem fotovoltaického systému bereme v úvahu provedení samotné střechy, aktuální stav střechy, rozměr střechy a tím i celkovou zatížitelnost. Proto při našich instalacích nehrozí riziko přetížení. Nejvhodnějším řešením může být statický posudek, který je garancí technického stavu střechy a možného zatížení. 

3. Fotovoltaika zvyšuje riziko zásahu elektrickým proudem 

Může i nemusí být pravda. Solární panely mohou generovat i 600 nebo 800V. V závislosti na kvalitě instalace a na tom, zda byly použity ochrany, může toto riziko vzniknout. V našem případě samozřejmě klademe důraz na jistotu, abychom toto riziko eliminovali. Každá jedna instalace je provedena v souladu s platnými českými technickými normami (ČSN). V první řadě dbáme na vaši bezpečnost a na bezpečnost lidí žijících v domácnosti. Naším návrhem provedení instalace a návrhem ochranných opatření na míru dbáme také na ochranu vašeho majetku. 

4. Solární panely dobře hoří a rozšíří plamen po střeše 

Není pravda. Samotné solární panely jsou z nehořlavých materiálů. Ve většině případů hoří materiál pod panely, tedy střecha nebo obytné prostory pod střechou. 

5. Instalovaná fotovoltaika je pro hasiče překážka 

Není pravda. Solární panely nejsou pro hasiče překážkou, avšak před hašením musí hasiči panely odpojit. Proto je velmi vhodné, pokud již vznikne požár, oznámit existenci fotovoltaiky na tísňové lince. Hasiči se pak mohou na samotný zásah lépe připravit. Překážkou při hašení by však mohlo být nevhodné umístění baterií, například v úzké chodbě, kudy by následně hasiči nemohli snadno projít. Profesionální instalatéři fotovoltaiky vám však takto baterie nikdy nenainstalují. 

6. Solární panely vytvářejí škodlivé magnetické pole 

Není pravda. Magnetické pole, které produkují solární panely, je minimální a v žádném případě nedokáže ovlivnit DNA člověka, zdraví či náladu. Jedině pokud by vám náladu zlepšila úspora na elektřině.