Hledat
Košík
menu
Hledat
Co hledáte? např. Solární nabíječky 12V

Victron Energy LiFePO baterie 12,8 V/60 Ah BMS Smart

Doprava zdarma

Victron Energy LiFePO baterie 12,8 V/60 Ah BMS Smart

LiFePO baterie s balancérem s možností napojení na BMS - provozní ochranné zařízení. Možnost paralelního a sériového řazení.
Produkt není dostupný
Výrobce: Victron Energy

Popis produktu

Victron Energy LiFePO batérie 12,8 V/60 Ah BMS Smart 

Lithium-železo-fosfátové baterie (LiFePO) jsou momentálně velmi perspektivní a technologicky vyzrálou konkurencí klasických olověných akumulátorů. Nominální napětí jednoho článku je 3,2 V. Baterie s napětím 12,8 V tak skládá ze čtyř sériově řazených článků.

Oproti olověným bateriím netrpí tzv. Sulfatací (tvorba nerozpustného síranu olovnatého), která snižuje kapacitu a zkracující životnost. Příčinou je dlouhodobé nedobíjení baterie do plného stavu nebo dlouhodobé nepoužívání baterie. Lithium-železo-fosfátové baterie nemusí být plně dobíjeny, postačuje částečné dobíjení, což je jejich hlavní výhoda oproti bateriím olověným.

  Další významné výhody LiFePO baterie

1. Širší rozsah pracovních teplot - kapacita a životnost není zdaleka tak závislá na teplotách. Možnost instalace v zamrznou prostoru.

2. Vysoká cyklická životnost. Ta je dána mimo jiné mírou vybíjení. Cyklem se rozumí každé vybití a následné nabití baterie. Každou baterii vybíjení poškozuje. Čím je vybití hlubší, tím méně těchto cyklů baterie vydrží. Běžné olověné baterie se doporučuje vybíjet maximálně na 50% jejich celkové kapacity, hlubší vybití výrazně zkracuje živost baterie a hrozí její trvalé poškození. LiFePO baterie je mimořádně odolná proti tomuto vlivu a běžně se může vybíjet na 20% její celkové kapacity (80% vybití), aniž to mělo výraznější vliv na její životnost. Kvalitní olověná trakční baterie vybíjená na 50% její kapacity má životnost cca 1500 cyklů, LiFePO baterie zvládne neuvěřitelných 5000 cyklů!

3. Nízký vnitřní odpor. Při odběru energie neklade baterie velký obor. To umožňuje odebírat z baterie relativně velké množství energie, aniž by to baterii poškodilo. Výhodné při nárazovém odběru většího množství energie.

4. Vysoká hustota energie. Baterie jsou lehké a na kilogram jejich hmotnosti připadá relativně velké množství energie. Mimořádně výhodná vlastnost ve stísněných prostorech nebo na místech s požadavkem na minimalizaci zatížení (typicky například lodě). Ušetřete až 70% hmotnosti a prostoru při zajištění stejného množství energie!

5. Vysoká účinnost. Nabíjením a vybíjením baterie se část energie ztrácí. Míra těchto ztrát určuje účinnost. Snahou pochopitelně je minimalizovat tyto ztráty. U olověných baterií je průměrná účinnost 80%. LiFePO baterie dosahují účinnosti 92%. Účinnost je dána také aktuální mírou nabití baterie. Olověné baterie mají relativně nízkou účinnost v konečných fázích dobíjení (i méně než 50%). LiFePO baterie si naopak udržují vysokou míru účinnosti iv konečných fázích nabíjení. Neztrácejte zbytečně drahocennou energii!

6. Nenáročnost v charakteru nabíjecího napětí. Olověná baterie vyžaduje relativně malý rozsah nabíjecí napětí a vysokým rizikem přebíjení az toho plynoucího poškozování. LiFePO baterie tento nedostatek nemá a zvládá 14 až 16 V (s maximálně 4,2 V na článek). Také citlivost na přebíjení je nízká.

7. Bluetooth - díky vestavěné technologií Bluetooth lze monitorovat napětí, teplotu i stavy alarmu. Ideální pro lokalizaci potenciálního problému jako např. nerovnováha článků.

Oproti olověným bateriím vyžaduje LiFePO baterie kvalitní nabíjecí balancér. Pokud dosáhne napětí nižší než 2,5 V nebo je nabíjecí napětí vyšší než 4,2 V na článek, hrozí poškození baterie. V žádné baterii nemají jednotlivé články úplně stejné napětí (stejná míra nabití), ale naopak se víceméně navzájem liší. Olověné akumulátory mají určitou omezenou samoregulační schopnost v rovnoměrném nabíjení všech článků. Pokud jsou některé články baterie již nabité, prochází jimi proud a to umožňuje nabití zbývajících méně nabitých článků.

U LiFePO baterie nabité články neumožňují dobíjení nedobitné článků. I když baterie jako celek má přijatelné napětí, některé články mohou trpět dlouhodobým nedobíjením. V průběhu času se tyto rozdíly mohou prohlubovat. Z těchto důvodů je nutné nabíjet LiFePO baterie za pomoci balancéru sledující individuálně každý článek baterie. Balancér nabíjí každý článek pouze pro něj vhodnou charakteristikou nezávislou na ostatních článcích (Vybalancovávání článků). Balancér je tak nepostradatelné zařízení chránící bateriový systém před poškozením!

Balancér je samozřejmou a integrální součástí LiFePO baterie od společnosti Victron energy. Současně baterie disponuje rozhraním pro napojení na managementové systém řízení baterií (BMS - battery management systém). To umožňuje řadit až deset baterií paralelně a čtyři do série. Celkem tak lze dosáhnout napětí až 48 V a kapacity až 900 Ah. S BMS zařízením lze vhodným paralelním a sériovým řazením dosáhnout žádoucí kapacity a napětí.

BMS zařízení má zejména tyto ochranné funkce:

 • Ochrana článků před hlubokým vybitím odpojením zátěže
 • Ochrana článků před přebíjením redukcí napětí nebo přerušením procesu nabíjení
 • Vypne celý systém v případě dosažení kritické teploty

Na první pohled se zdají být LiFePO baterie finančně nákladnější oproti olověnými bateriemi. Při bližším pohledu a při zohlednění dlouhé životnosti, vysoké spolehlivosti a vysoké účinnosti je LiFePO baterie ta správná volba pro moderní a náročné aplikace.

Baterie je vybavena dvojicí kabeláže pro napojení naVE.Bus BMS zařízení.

  Technická specifikace

 • Nominální napětí: 12,8 V
 • Nominální kapacita při 25 ° C: 60 Ah (768 Wh)
 • Nominální kapacita při 0 ° C: 48 Ah
 • Nominální kapacita při -20 ° C: 30 Ah
 • Životnost v cyklech při vybití 80% kapacity: 2500 cyklů
 • Životnost v cyklech při vybití 70% kapacity: 3000 cyklů
 • Životnost v cyklech při vybití 50% kapacity: 5000 cyklů
 • Maximální kontinuální vybíjecí proud: 120 A
 • Doporučený kontinuální vybíjecí proud: <60 A
 • Konečné vybíjecí napětí: 11 V
 • Pracovní teploty: -20 ° C až + 50 ° C
 • Skladovací teploty: - 45 ° C až 70 ° C
 • Max. nekondenzující vlhkost: 95%
 • Stupeň krytí: IP 54
 • Nabíjecí napětí: 14- 14,4 V (14,2V doporučeno)
 • Udržovací napětí: 13,5 V
 • Maximální nabíjecí proud: 180 A
 • Doporoučený nabíjecí proud: 30 A a méně
 • Maximální délka skladování při 25 ° C: 1 rok
 • Rozměry (výška x délka x šířka): 240x285x132
 • Hmotnost: 12 kg

  Ke stažení