Hledat
Co hledáte? např. Solární nabíječky 12V

Prečo si vybrať solárny panel pre karavan?

Obnovitelnost - Slunce je nekonečný zdroj. Nelze ho vytěžit jako ropu. Sluneční paprsky se jako zdroj energie mohou využívat nekonečně a nemusíte se bát zdražování energii.

Ušetření peněz - Koupě solárních panelů je jako předplatit si elektrické účty na 30 let (délka záruky solárního panelu). Solární energie při dobrém zapojení může snížit účet za elektřinu na 0 €.

Nezávislost - Díky solárním panelem víte napájet karavan kdekoliv i za cesty bez zbytečného hluku a závislosti na benzínu / plynu.

Udržitelnost - Solární panely snižují zátěž na životní prostředí. V dobách kdy dáváme našemu životnímu prostředí zabrat lidé preferují zelenější řešení jako jsou například solární panely.

Koľko panelov budem potrebovať?

Nejdůležitější je vědět výkon solárního panelu, například můžete mít 3 panely po 100W které se rovnají 300W výstupu nebo pouze jeden panel s výkonem 300W. Prvním krom je proto zjistit kolik energie (kWh) měsíčně spotrebujete.Túto informaci naleznete na elektrickém účtu nebo díky měřičem spotřeby. Na základě vašeho využití elektrické energie si zvolíte počet a výkon panelů.

Příklad spotřeby v karavanu

- chladnička 80L - 250 Wh / 24hod
- nabíjení mobilu / tabletu - 6 Wh
- nabíjení notebooku - 60 Wh


Celkovo 316 Wh za deň

Cena za Watt

Cena za Watt je najužitočnejší údaj pri kúpe najvýhodnejšieho solárneho panelu.
Napríklad v čase písania článku solárny panel
Longi 375Wp pri cene 179 € stojí 0,48 € za Watt. V porovnaní so solárnym panelom Victron Energy 175Wp pri cene 125,90 € stojí 0,72 € za Watt.

Pre najvýhodnejšiu cenu solárneho panelu vydeľte cenu solárneho panelu výkonom (Wp) aby ste správne ohodnotili solárny panel.

Typy panelov pre karavan

Pevné - pevně solární panely jsou odolnější a levnější

Flexibilní - lehčí, tenčí a jednodušší se instalují, nevýhodou je slabé odvětrání které způsobuje větší ztráty při horkém počasí, také jsou méně odolné než pevné a většinou dražší

Montované - produkují elektřinu i během jízdy, nezabírají místo uvnitř karavanu

Přenosné - možnost umístit kamkoliv po zaparkování

Technológia článku solárneho panelu

Monokrystalický panel - nejefektivnější, odolný, zabírá méně místa ale většinou jsou dražší

Polykryštalický panel - cenovo dostupnejší, odolný a dostupný vo väčších hodnotách Watt

Amorfní panel - méně efektivní než krystalické panely ale produkují energii na místech kde může docházet částečnému zastínění panelu, jsou dražší a velmi odolné

 Účinnost

Hodnota účinnosti solárních panelů vyjadřuje kolik slunečního světla umí daný solární panel převést na využitelnou elektrickou energii. Při výběru efektivního solárního panelu je přijatelný rozsah 15% až 22% účinnosti.

Více účinné solární panely mohou být dražší, to však umožňuje využít 20 panelů namísto 24 se zachováním stejného výstupu. Pokud máte omezené místo pro instalaci solárního systému, více účinný solární panel vám pomůže ušetřit místo.

Záruka

Záruku u solárních panelů rozdělujeme do dvou skupin

  • Záruka na výkon

  • Záruka na výrobek

Záruka na výkon zaručuje vyprodukování elektrické energie při akceptovatelné procentuální hodnoty. Standardní záruka na výkon zaručuje že solární panel vyprodukuje při nejmenšího 80% výkonu po 30. letech.

Pokud koupíte 300W solární panel po 30 letech by měl vyprodukovat nejméně 240W.

Záruka na výrobek vás chrání proti defektům produktu a dalších problémů s panely.

Odporúčame