Jak si vyrobit a zapojit zahradní solární zavlažovací systém

Výhody solárního kapkového zavlažování

Spotřeba vody - Oproti postřikové zavlažování je mnohem efektivnější. Solární zavlažovací systém ušetří vodu protože zavlažuje během celého dne a cíleně.
Větší úroda - Studie zjistila že při automatickém solárním zavlažování se zvýšila ovocná úroda až o 12% při použití 30% méně vody.
Méně plevele - při používání kapkového zavlažovacího systému se snížil růst plevele díky cílenému zavlažování.
Ušetřené peníze - Při použití solárního kapkového zavlažovacího systému se náklady na chod drasticky snížily.

Nevýhody solárního kapkového zavlažování

Během dlouhých let praxe jsme zjistili že každý systém má i své nevýhody, také systém který se může zdát jako perfektně řešení.
Počáteční investice - Některé lidi počáteční investice může odradit. Bohužel nepočítají s tím kolik ušetří na fakturách za energii a vodu.
Údržba - Solární kapkový zavlažovací systém je skvělým řešením pro malé až středně pozemky. Při velkých pozemků může byt poškození systému, identifikace poruchy a následná oprava složitá a drahá.

Návrh zapojení solárního kapkového zavlažovacího systému

Při plánování zapojení raději dva krát měřte až potom stříhejte. Předejdete tím zbytečným dodatečným úpravám které jsou náročné.

Při umístění systému myslete na tyto důležité věci:

  • Kde je zdroj vody a zda máte nějaké překážky ke zdroji vody

  • Délky jednotlivých hadic

  • Návrh systému aniž procházel přes chodník nebo se musel zahrabávat

  • Použít co nejméně hadic a kapačů

1. Nákres - jako první krok si udělejte nákres vaší zahrady. My jsme jako příklad použili klasické sázení zeleniny v řádcích.

V našem nákresu si můžete všimnout že jsme použili komplexněji zapojení jako pouze použití jedné hadice, protože je efektivnější. Použili jsme 75 kapkovačů na 5 řádků, jeden řádek obsahuje 15 kapkovačů.


2. Výpočet - na správné navržení systému je třeba udělat pár jednoduchých výpočtů
  • Jílovitá půda - 2L / hod kapkovačů

  • Běžná půda - 4L / hod kapkovačů


Výpočet průtoku

Pokud máme například 75 kapkovačů (1 kvakpač na 1 rostlinu) vynásobíme počet kapkovačů typem kapkovačů (4L / hod), výsledek je 300L / hod
Počet kapkovačů vynásobíme průtokem kapkovačů = potřebný průtok
 
Výpočet průměru potřebných hadic
Pokud jste si vypočítali výsledný průtok, můžete zjistit jaký typ a délku hadic budete potřebovat.
Nejpoužívanější je hadice 1/2 "která vystačí na většinu zahrad.
Průměr hadice
Maximální délka
Maximální průtok
0.25“
9m110 L/h
0.50“
60m750 L/h
0.75“
145m1810 L/h
1“
290m3630 L/h
Díky tomuto víme, že při našem nákresu 75 rostlin (75 kapačů - 4L / hod) potřebujeme použít jako hlavní přívod vody hadici průměru 0.5 "(1/2") která zvládne náš celkový průtok 300L / h. Z hlavní hadice vyvedeme do každého řádku menší hadici s průměrem 0.25 "(1/4"), které zvládne průtok v řádku s 15 kapači co se rovná 60L / h.

Co potřebuji na solární kapkovačů zavlažovací systém

Na sestavení vašeho solárního zavlažovacího systému budete potřebovat
Solární panel - na produkci elektrické energie
Solární stojan - na umístění solárního panelu
Baterii - na uskladnění vyprodukované energie solárním panelem
Regulátor nabíjení - na správné nabíjení baterie
Časovač - na automatické zavlažování během celého dne
Vodní čerpadlo - na čerpání vody ze zásobníku - např. sud s dešťovou vodou
Kabely - na propojení jednotlivých modulů

Jak si správně vybrat

Vodní čerpadlo - v předchozím odstavci jsme si příkladové vypočítali potřebný průtok vody. Výkonnější čerpadlo může přetížit a poškodit náš zavlažovací systém, méně výkonné čerpadlo na druhou stranu nemusí dodat dostatek vody do našeho systému.
Většina čerpadel udává hodnotu litrů za minutu proto si z našeho příkladové zapojení kde potřebujeme 300L / h vypočítáme kolik potřebujeme litrů za minutu. Výsledek je 5L / minuta. Snažíme se proto koupit čerpadlo s co nejbližším průtokem k našemu požadovanému. V případě potřeby můžeme do systému přidat nebo ubrat kapače.

Solární panel - výběr vodního čerpadlo je první krok, na základě příkonu (W) vodního čerpadla zjistíme kolik výkonu (W) potřebujeme solárním panelem vyprodukovat. V našem případě má čerpadlo odběr 20W za hodinu. Takže 20W solární panel nám bude stačit, tím že čerpadlo nebude v provozu 24 hodin denně se nám dobije i baterie.

Baterie - kapacitu baterie vybíráme na základě použitého solárního panelu. Při výběru kapacity baterie musíme počítat is cca 15% ztrátou energie. Pokud použijeme 20W solární panel stačí nám baterie s kapacitou 23W čili 1.9A

Regulátor nabíjení - na základě výkonu (W) vyprodukovaném solárním panelem a napětí (V) baterie zjistíme požadovaný proud regulátoru nabíjení. Výpočet je jednoduchý - výkon solárního panelu dělené napětí baterie. 20W / 12V = 1,67

Zapojení systému ve správných krocích

1. Rozložte si hadice po zahradě

2. Napojte kapače na hadici na potřebných místech

3. Zapojte regulátor nabíjení k baterií, nezapomeňte přidat na kladný (+) kabel pojistkové pouzdro s pojistkou. Pozor abyste nezaměnili póly + a -

4. Připojte k baterií negativnímu pólu (-) časovač. Doporučujeme používat časovač se zabudovanoiu baterií pro jednodušší zapojení

5. Připojte čerpadlo ke zdroji vody a propojte s již připraveným zavlažovacím systémem

6. Připojte čerpadlo k baterií, regulátoru a časovači. Negativní pól (-) vezmeme s časovače

7. Připojte solární panel k čerpadlu, baterií, regulátoru a časovači. Solární panel doporučujeme připojovat překrytí nebo v místě bez slunečního záření. Nezapomeňte přidat na kladný kabel (+) pojistkové pouzdro s pojistkou.

Pokud jste splnili všechny kroky můžete odkrýt solární panel a nechat nabíjet baterii. Doporučujeme nechat baterii nabíjet alespoň jeden den před zapnutím čerpadla.
Po plném nabití baterie můžete nastavit časovač a zapnout čerpadlo a užívat si automatickou závlahu která vám ušetři a přinese lepší úrodu.

Přečtěte si také